SASNAVOS PAGRINDINĖS MOKYKLOS MOKINIAI DALYVAVO
PILIETINĖJE AKCIJOJE ,,ATMINTIES KELIAS”

Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Tądien, 1943-iaisiais, buvo sunaikintas Vilniaus getas: nužudyti arba į koncentracijos stovyklas išvežti paskutinieji žydų tautybės Vilniaus gyventojai. Nuo tos dienos oficialiai Lietuvoje žydų nebeliko, tik nedidelė dalis slapstėsi lietuvių, lenkų, rusų ir kt. šeimose. Nuo 1994-ųjų ši diena minima kiekvienais metais.

Ši svarbi data buvo paminėta ir Marijampolės sav. Sasnavos pagrindinėje mokykloje. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos išvakarėse mokyklos Tolerancijos ugdymo centre apsilankę 6, 7 ir 8 klasės mokiniai ruošėsi pilietinei akcijai ,,Atminties kelias”. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Stefanija Navickienė jiems papasakojo apie Lietuvoje gyvenusią žydų bendruomenę ir masinį žydų naikinimą Antrojo pasaulinio karo metu – Holokaustą. Tai padėjo mokiniams suprasti, kodėl minime šią datą, kodėl svarbu žinoti apie įvykdytus nusikaltimus. Mokiniai noriai dekoravo lauko akmenukus ant jų užrašydami 1941 metų rugsėjo 1 d. Šešupės slėnyje nužudytų Marijampolėje ir jos apylinkėse gyvenusių žydų vardus.

Rugsėjo 23-iąją atvykę į Marijampolę dalį kelio, vedančio į masinę žydų žūties vietą, mokiniai ėjo pėsčiomis, tylūs ir susikaupę, rankose pagarbiai nešdamiesi akmenukus, kuriuos kaip atminties simbolius jie padėjo prie paminklo, skirto nužudytiesiems 8000 žydų.

Juos lydėjusi mokytoja atsakė į visus mokinių klausimus, perskaitė eilėraštį apie Holokaustą ,,Be kaltės kalti“ priversdama mokinius susimąstyti apie žydų tautą ištikusią tragediją ir apie toleranciją:

,,Žmogus be vardo – vardas be žmogaus.
Žmogus be vietos – vietos dykos, be žmonių.
Kas suskaičiuos visus šitam kely pavargusius?
Kas pasaką paseks? Lopšinę padainuos?
O kas dangum užklos????”

Stefanija Navickienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja